Hírek


Az idegsejtek ösztrogénfüggő szabályozása és egy csokoládéról elnevezett átvivőanyag
Jól ismert, hogy a nők hajlamosak egy-egy szelet csokoládéval vígasztalni magukat. Hrabovszky Erikék munkája egy csokoládéról elnevezett peptid szerepének feltárásával segítheti, hogy sok nő legnagyobb bánata, a meddőség is egyszer gyógyítható lehessen.


Út a Széchenyi-díjig
Vajon miben méri az igazi sikert Acsády László akadémikus, akinek tudományos pályája ugyancsak bővelkedik ragyogó eredményekben és rangos elismerésekben? A válasz csak azt lepheti meg, aki eddig személyesen nem ismerte őt.


In vivo, in vitro, in silico
A tanulás bonyolult folyamatainak megértéséhez szükségünk van a computational neuroscience, azaz számítógépes idegtudomány eszközeire is. Káli Szabolcsék csoportjának az eLife-ban közölt eredményei máris nagy érdeklődést ébresztettek.


Az Allen Institute for Brain Science rendezvénye a KOKI-ban
A biológiai rendszerek között legbonyolultabb az agy, melynek működéséről még mindig alig tudunk valamit. Ahhoz, hogy ez megváltozzon, jelentős segítséget nyújtanak az Allen Intézet vizsgálatai és programjai, melyekre minket is megtanítanak.


Együtt vagy inkább mégsem?
Wittner Luca a KOKI-ban volt PhD hallgató, de már jó pár éve a Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetben dolgozik. Míg a Pécsi Egyetemen a központi egységek hasznáról, tőle a kutatók-intézetek együttműködésének módjairól hallhatunk.
Hírek az MTA honlapjáról


A 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum kincsei – kiállítás nyílt az archívum létrejöttének 10. jubileuma alkalmából
Kottás kéziratok, levelek, fényképek, személyes tárgyak, valamint hangzó dokumentumok várják a látogatókat azon a reprezentatív kiállításon, amely a Magyar Tudományos Akadémia Lendület Programjának támogatásával alakult 20–21. Századi Magyar Zenei Archívumban őrzött dokumentumokból ad ízelítőt. A kiállítás a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet (MTA Kiváló Kutatóhely) Zenetörténeti Múzeumában nyílt meg.


Környezetvédelmi Pályadíj a hőhullámokkal kapcsolatos kutatási eredményekért
Mennyire sérülékenyek a budapesti kerületek a hőhullámok okozta kihívásokkal szemben? Erre a kérdésre kereste a választ az MTA Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíjának egyik idei nyertese. Buzási Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszékének docense két másik fiatal kutatóval együtt szerdán vette át az elismerést az MTA Székházban.


A mai magyar tanárképzés helyzete és problémái – Az Akadémián tartott tanácskozás felvétele
Melyek a hazai pedagógusképzés főbb jellemzői? Milyen szintjei vannak a tanárképzésnek, és mit jelent a kutatásalapú pedagógusképzés? Miért megkerülhetetlenül fontos a pedagógusok jólléte? Hogyan látjuk a magyar tanárképzés lehetséges jövőjét az adatok tükrében? Ezekre a kérdésekre is válaszokat kerestek az MTA Filozófiai és Történettudományok Osztálya Pedagógiai Tudományos Bizottsága által az MTA Székházban szervezett konferenca előadói..