Hírek


Miskolczi Christina rangos elismerése
Roska Tamás életműve előtti tisztelgés az OTDT által létrehozott Roska Tamás Tudományos Előadás intézménye. A 16 tudományterületi szekció Előadás nyertesei az idei OTDK-n tartják meg előadásukat. Az egyik előadó Miskolczi Christina lesz.


Nyílt hozzáférés (OA)
Ez év januárjától életbe lépett egy új szabály, kötelező lett az állami vagy magán támogatásokból finanszírozott kutatások tudományos eredményeinek nyílt hozzáférésű közzététele. A téma hazai szakértője, Makara Gábor akadémikus válaszol.


Kérdések és válaszok
Az, valaki miként értékeli a jelent, hogyan látja a jövőt, úgy tűnik, nem csak attól függ, sikeres-e, de attól is, milyen hosszú az a múlt, ami már mögötte van. A kérdésekre a még PhD hallgató Pósfai Balázs és a posztdoktor Ujfalussy Balázs válaszolnak.


A Miskolczy Dezső Emlékdíj Előadás 2020 - és egy kis történelem
A tavalyi évben Acsády Lászlót az MTA levelező tagjává választották, intézetünk tudományos igazgatóhelyettese lett, és a MOGYE kitüntette a Miskolczy Dezső Emlékdíjjal. Gratulálunk a kitüntetéshez, melynek jelentőségét talán még inkább megértjük, ha egy kicsit a névadót is megismerjük.


Felfedezéseket segítő módszerek
Nem is kérdés, Hangya Balázs csoportjának munkái elismerten jó tudományos folyóiratokban jelennek meg. Ami munkáik ismerőinek feltűnhet, az az, hogy rendszeresen közlik nem csak újabb felfedezéseiket, de az általuk kifejlesztett új módszereket, technikákat is.
Hírek az MTA honlapjáról


Agykutatás hete – idén virtuálisan március 18-19-én
Az idén is megrendezik az Agykutatás hete rendezvénysorozatot, de a járványra tekintettel idén csak online követhetők az előadások.


Hogyan okozhat érelmeszesedést az oxigénhiány?
Az érelmeszesedés közvetett módon a vezető halálok Magyarországon, hiszen számos szív- és érrendszeri megbetegedés hátterében az érfalak megvastagodása, merevvé válása és meszes lerakódásai állnak. Mindezek tudatában megdöbbentő, hogy mennyi mindent nem tudunk a folyamat részleteiről, mozgatórugóiról. Ezen igyekszik változtatni Jeney Viktória, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar tudományos főmunkatársa, a Lendület-pályázat tavalyi nyertese és az általa vezetett Vaszkuláris Pathofiziológiai Kutatócsoport.


Az anyatej nagy lökést ad a baba immunrendszerének
A Birminghami Egyetem kutatói Toldi Gergely, az Immunológiai és Immunterápiás Intézet munkatársa és a Fiatal Kutatók Akadémiájának tagja vezetésével kimutatták, hogy az anyatejjel táplált babák immunrendszerében életük első három hetében sokkal több szabályozó T-sejt jelenik meg, mint a tápszeres babákéban. Ez tovább növeli az anyatej előnyös egészségi hatásainak számát, amelyek némelyike akár felnőttkorig is elkísérheti az embert.